Hírek
Az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) tagszervezetei számára az új törvény a legtöbb ponton nem hoz változást a működésüket korábban szabályozó jogszabályhoz, illetve saját alapszabályaikhoz képest.
A döntéshozók fontos kritériumként említik a politikamentességet. Az OPSZ-hez tartozó polgárőrségek tagjai azonban eddig sem politizálhattak, s pártoktól függetlenül tevékenykedtek. Mint azt Gyarmati Sándortól, a Békés Megyei Polgárőr Szövetség kommunikációs alelnökétől megtudtuk, mindezt a civil törvény és saját alapszabályaik is előírták számukra.
A tervezet szerint a polgárőrségek csak akkor kezdhetik meg működésüket, ha írásbeli együttműködési megállapodást kötöttek az illetékes megyei vagy fővárosi rendőr-főkapitányságokkal, továbbá, ha tagjai az Országos Polgárőr Szövetségnek. Gyarmati Sándor ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, az OPSZ-hez tartozó, több szervezetet tömörítő megyei polgárőr szövetségek eddig is együttműködési megállapodást kötöttek a rendőrséggel. A jogszabálynak köszönhetően az eddigi jó kapcsolat tovább erősödhet.
A polgárőröknek egyébként ezentúl is kitűzhető igazolvánnyal kell rendelkezniük és új formaruhát is kapnak. A törvényjavaslat szerint viszont némileg új elemként bevezetik a polgárőrszolgálat ellátásával kapcsolatos panasz jogintézményét is.
— Ez tulajdonképpen azt jelentheti, hogy ha a szolgálat ellátása közben valaki nem megfelelően látja el feladatát, panasszal élhetnek vele szemben — fogalmazott a kommunikációs alelnök. — Az OPSZ-nek pedig ezt ki kell vizsgálni. Panaszok elvétve eddig is érkeztek a polgárőrséghez, amelyeknek körülbelül egy százaléka bizonyult valósnak.
A polgárőröknek korábban nem volt joguk, hogy visszatartsák azt, akit lopás közben tetten értek. A jogszabály bővítheti a jogosítványaikat ezen a téren, bár az még nem derült ki, hogy miként, hiszen tevékenységük során egyedül gázspray-t használhatnak.Gyarmati Sándor összegzésként elmondta, bár nem ők kezdeményezték a változtatást, bíznak abban, hogy az újításoknak köszönhetően még eredményesebb lesz a munkájuk.
— Az elmúlt mintegy húsz évben sikerült nagyon erős alapokat lerakni. A polgárőr társadalom pedig szeretné folytatni azt a munkát, amit elkezdett — tette hozzá Gyarmati Sándor. — Reménykedünk abban, hogy a magunk módján hozzájárulunk a közbiztonság erősítéséhez, valamint a lakosság biztonságának javításához.
Polgárőr Város kitüntető címet adományozott az Országos Polgárőr Szövetség elnöksége a békési önkormányzatnak a polgárőrök közelmúltban megtartott országos találkozóján.
Izsó Gábor polgármester elmondta: az eltelt évek során bebizonyosodott a hazai településeken, így Békésen is, hogy egyre nagyobb szükség van a polgárőrök önkéntes munkájára. A városban 1994 óta működik az egyesület. A szervezetnek jelenleg 96 tagja van, akik kiváló kapcsolatot tartanak fent a településsel.
— Több, a város által szervezett rendezvényen segítik az önkormányzat munkáját oly módon, hogy az eseményeken a helyi hatósággal együttműködve biztosítják a közrendet és a közbiztonságot. Így a békési polgárőrség nélkül ma már elképzelhetetlen lenne egy-egy helyi rendezvény biztosítása — hangsúlyozta lapunknak Izsó Gábor polgármester.
Szavazás